تصور کنید تمام اشیاء اطراف شما به هم متصل و دارای هوش مصنوعی باشند

سفارش غذا از رستوران موردعلاقه تان می تواند به سادگی ارسال یک پیام برای رستوران باشد. ماشین لباسشویی می داند چه زمانی باید لباس ها را بشوید و هرگاه مواد غذایی خانه به تعداد کم برسد، یخچال بصورت هوشمند سفارش مواد غذایی را به فروشگاه ارسال می کند. تمام گوشه و کنار دنیا بصورت یکپارچه متصل و هماهنگ خواهد بود. در آینده ای نه چندان دور، تمام اشیاء و وسایل اطراف ما به لطف یادگیری ماشینی، قادر خواهند بود رفتار و علایق ما را درک کرده و در کنار ما و همراه با ما فعالیت های موردنیازمان را برایمان انجام دهند.

هم اکنون فیس بوک بر روی پلتفرمی کار می کند که بتواند خانه شما را هوشمند نماید. بزودی قادر خواهید بود با خانه و یا ماشینتان گفتگو کنید همانطور که در فیلم Iron man به تصویر کشیده شده است. هرگاه یکی از لوله های خانه دچار نشت آب شود ربات خانه به شما پیامی ارسال کرده و برایتان یک لوله کش پیدا می کند! یخچال و فریزر خانه خودشان مواد غذایی را برایمان سفارش خواهند داد و چمن های خانه نیز بصورت خودکار کوتاه خواهد شد. در نتیجه، بسیاری از کارهای روزانه ما به طور خودکار انجام می شود.

در حالی که شما بیرون از خانه هستید کارها بصورت یکپارچه و بدون مشکل بصورت اتوماتیک انجام می شود. دیگر نیازی به ماندن در صف انتظار ندارید. ربات شما به جایتان این کار را خواهد کد و هرگاه نوبت شما شد، ربات برایتان پیام ارسال خواهد کرد و به شما اطلاع رسانی می کند.

تجربه صرف نهار در رستوران قرن بیست ویکم اینگونه خواهد بود که، تصور کنید به رستوران مورد علاقه تان می روید و پس از نشستن پشت میز با اسکن کردن یک کد از طریق گوشی هوشمندتان شروع به گفتگو با ربات رستورات خواهید کرد و ربات، لیست غذا ها و منوی رستوران را نمایش می دهد و هر یک از غذا ها را که انتخاب کنید می توانید جزئیات آن غذا مانند مواد تشکیل دهنده، کالری، قیمت و غیره را مشاهده کنید و حتی همان لحظه آنرا سفارش داده و مبلغش را از طریق گوشی هوشمندتان پرداخت کنید. دفعه بعدی که به همان رستوران بروید، ربات رستوران، شما و علایق و سفارش های قبلی تان را بیاد خواهد آورد و با این وجود سفارش غذای بعدی بسیار ساده خواهد شد و هر بار نیاز نیست که به ربات بگویید چه می خواهید چون ربات بر اساس سلایق و رفتار قبلی شما غذاهای مورد علاقه تان را برایتان نمایش می دهد.

آیا بات ها و اپلیکیشن ها می توانند باهم همراه شوند؟

آیا بات ها و اپلیکیشن ها می توانند باهم همراه شوند؟

هم اکنون تعداد بسیار زیادی اپلیکیشن وجود دارند که با ربات های مشابه از نظر عملکرد همپوشانی دارند. ثبت یک قرار ملاقات ساده در اپلیکیشن ها خسته کننده خواهد بود. زمانی که از Siri(دستیار هوشمند شرکت apple) استفاده می کنم، قرار ملاقات ها بر روی تقویم اپل ثبت خواهد شد که البته با تقویم گوگل من نمی تواند ارتباط داشته باشد. داشتن اپلیکیشن های متعدد که یک کار مشابه را انجام می دهند بدون اینکه با یکدیگر ارتباط داشته باشند بسیار گیج کننده است. زیرا دسترسی و مدیریت این اطلاعات در برنامه های متفاوت بسیار وقت گیر و سخت خواهد بود.

خبر خوب این است که بات ها کارهایی که اپلیکیشن ها قادر به انجامش نبودند را انجام خواهند داد. بزودی شما هم مانند من، یک ربات شخصی خواهید داشت که قرارهای ملاقاتتان، برنامه روزانه تان، چک کردن ایمیل هایتان و بسیاری از وظایف دیگرتان را مدیریت خواهد کرد. ربات شما تمام اطلاعات زندگی دیجیتالی شما را در یک مکان جمع کرده و مدیریت می کند و شما هم برای کارهایتان فقط با یک ربات سر و کار خواهید داشت نه با چند اپلیکیشن متفاوت و گوناگون.

هم اکنون فیسبوک و گوگل در حال کار بر روی Bot Master(ربات کارفرما) هستند. این ربات قادر خواهد بود خدمات سایر ربات ها را بصورت متمرکز در اختیار شما بگذارد یعنی دیگر نیاز نداشته باشید تا با ربات های گوناگون ارتباط برقرار کنید. Bot Master مانند واسطه ای میان شما و ربات های دیگر عمل خواهد کرد مثل یک مباشر. به بیان دیگر در آینده شما به Siri می گویید که می خواهید سفارش یک همبرگر بدهید. Siri لیستی از انتخاب ها را به شما ارائه خواهد داد و به ربات های دیگر برای انجام سفارش شما دستور خواهد داد.

موضوع دیگری که درباره ربات ها بسیار پرحاشیه شده مربوط به احساسات عاطفی انسان ها و ربات ها می باشد. وقتی مدت زمان طولانی با یک ربات که دارای هوش مصنوعی است در ارتباط باشید خواه ناخواه یک ارتباط عاطفی با ربات پیدا خواهید کرد. هرچند بسیاری از برند ها و شخصیت های مشهور روی این ارتباطات عاطفی با ربات ها برای تجارت آینده خود سرمایه گذاری کرده اند.

ربات ها دستیارهای همه فن حریف ما در آینده نزدیک خواهند بود و می توانیم روی کمک و یاریشان در تمام بخشهای زندگی روزمره خود، حساب باز کنیم.

نظر شما چیست؟ آیا ربات ها می توانند دوستان و شرکای خوبی برای انسان ها باشند؟