در سال های گذشته با ظهورهوش مصنوعی، بسیاری از شرکت های فن آوری در زمینه ساخت برنامه های خود با مشکل مواجه شده اند و شاید یکی از دلایل اصلی آن افزایش روزافزون بوت ها باشد.

Kik یکی از نرم افزارهای تلفن محبوب در بین نوجوانان است که در تاریخ 5 آوریل راه اندازی شد و از سوی دیگر نیز فیسبوک بوت استور خود برای فیسبوک مسنجر را هفته آینده راه اندازی خواهد کرد. به نظر می رسد بسیاری از برندها از جمله Barbie و حتی Washington Post در حال تلاش برای ساخت یک چت بوت مخصوص به خود هستند.

از نظر Kik ، چت بوت ها گام بعدی در تکامل اینترنت محسوب می شوند و بعد از وب سایت ها و برنامه ها، اکنون زمان انقلاب چت بوت ها فراسیده است.

چت بوت چیست؟

چت بوت ها در واقع برنامه های کامپیوتری هستند که با استفاده از هوش مصنوعی مکالمه با مردم را تقلید می کنند. آنها می توانند شیوه تعامل شما با اینترنت را به یک شبه گفتگو تبدیل کنند.

در حال حاضر Kik برنامه ریزی کرده که بوت استور خود را با 16 ربات از جمله کانال آب و هوا، H&M، Vine ،Funny or Dieو.. راه اندازی کند. اما پلت فرم این وب استور به صورت اپن سورس است و به توسعه دهندگان اجازه می دهد در صورت تطابق با استانداردهای نوجوان محور، ربات هایی به آن اضافه کنند.

این چت بوت ها کار کاربران را بسیار آسان می سازند برای مثال بدون یک چت بوت، کاربرها باید مستقیما سایت weather.com را باز و کدپستی خود را برای دریافت پیش بینی آب و هوا وارد کنند. اما با استفاده از ربات به راحتی می توان شرایط فعلی و یا پیش بینی آب و هوای سه روز آینده را درخواست و پاسخ آن را از ربات دریافت کرد.

چت بوت ها چقدر خوب هستند؟

با اینکه ربات های آب و هوا هوشمند هستند و می توانند کدپستی شما را به خاطر بسپارند، اما زیاد هوشمند نیستند. مثلا اگر از ربات بپرسید که چقدر هوا گرم است پاسخی برای شما نمی دهد. این ربات دارای ویژگی هایی از پیش برنامه ریزی شده ای است و تنها بر اساس  آنها به درخواست های شما جواب می دهد.

ربات H&M نیز می تواند تجربه خریدهای آنلاین شما را بهبود بخشد. این ربات ابتدا از طریق پرسیدن یک سری سوالات از شما شروه به یاد گیری کرده و سپس بر اساس آن سپس شروع به توصیه های مناسب می کند.

بقیه چه کاری انجام می دهند؟

در حال حاضر چت بوت ها اساسا جایگزین برنامه ها شده اند. برای مثال به جای بستن فیسبوک مسنجر و باز کردن Uber می توانید در فیسبوک به راحتی به Uber پیام بفرستید.

Assist استارتاپ مستقر در سان فرانسیسکو چت بوتی است که مانند یک سرویس میزبان عمل می کند، و از طریق آن تنها با یک تماس ساده می توانید به ویژگی های مانند اجاره سواری، سفارش تحویل، خرید بلیط بیس بال و... دسترسی داشته باشید.

در واقع به جای دانلود جداگانه برنامه هایی مانند Uber، Postmates، Seamless، Opentable، Stubhub، Florist One و Great Clips یک کاربر می تواند از یک چت برای Assist از داخل پلت فرم چت دلخواه خود استفاده کند و به آن بگوید چه می خواهد.

اشتباه بزرگ

در ماه مارس مایکروسافت چت بوت توییتر خود به نام Tay را راه اندازی کرد که برای کاربران توییتر در نظر گرفته شده بود. اما این چت شروع به طرفداری از هیتلر و نفرت از فمینیسم کرد. این ربات یک نمونه بارز از این است که چگونه یک هوش مصنوعی می تواند همه چیز را اشتباه یاد بگیرد.