تلگرام یکی از محبوبترین برنامه های پیام رسان چند سکویی است که در میان ایرانیان طرفداران زیادی دارد. یکی از جالب ترین بخش های این پیام رسان محبوب، ربات ها هستند. ربات های تلگرام(بات ها)، حساب های کاربری تلگرامی هستند که توسط نرم افزارها مدیریت می شوند نه انسان ها و اغلب شامل برخی ویژگی های هوش مصنوعی نیز هستند. ربات های تلگرام تقریبا قادر به انجام هر کاری از جمله آموزش، بازی، جستجو، گفتگو، یادآوری، ارتباط با سایر سرویس ها و حتی ارسال اطلاعات به اینترنت اشیاء می باشند.
ربات تلگرام چیست؟
ربات تلگرام چیست؟

به کمک ربات ها می توانید بسیاری از فعالیت های روزمره خود را به آسانی و فقط با داشتن تلگرام روی لپ تاپ یا گوشی هوشمند خود انجام دهید. ربات ها مزیت های فراوانی نسبت به برنامه های موبایلی و حتی وب سایت ها دارند از جمله:

  • ارتباط ساده و کاربری آسان به علت وجود رابط کاربری یکسان برای تمام ربات ها
  • عدم نیاز به نصب اپلیکیشن ها و برنامه های اضافی بر روی گوشی یا تبلت یا کامپیوتر
  • استفاده همزمان بر روی انواع پلت فرم ها( گوشی هوشمند، تبلت، کامپیوتر، لپ تاپ و ...)
  • همیشه و در هر زمان و مکانی قابل دسترس هستند، نمی خوابند و تعطیلی ندارند!
برای مثال می توانید از یک ربات برای گرفتن اطلاعات آب و هوای امروز یا هفته آینده منطقه خود استفاده کنید. یا برای یادگیری زبان انگلیسی می توانید از یک ربات تلگرامی کمک بگیرید که بصورت روزانه و در مواقع مختلف با شما مکالمه تمرین کند.

ربات آب و هوا برای گرفتن اطلاعات آب و هوای شهر. @weatherman_bot


محدوده فعالیت ربات ها بسیار گسترده است و تقریبا تمام حوزه های ارتباطی را شامل می شود. از گفتگو گرفته تا مدیریت زمان و غیره. بر پایه گزارشات، در آینده بیشتر از 99 درصد برنامه ها و اپلیکیشن ها جای خود را به ربات ها خواهند داد و ربات ها دستیاران ما در دنیای مجازی خواهند شد.

ربات دانلود از Youtube هم بصورت تصویری هم صوتی. @utubebot

لازم به ذکر است که مبحث ربات ها یا چت بات ها محدود به تلگرام نیست و هم اکنون بسیاری از پیام رسان های دیگر امکانات مشابهی برای تولید و استفاده از ربات ها دارند. برنامه هایی مانند WhatsUp، Slack، KIK، Skype و .....

برخلاف تصورات، ربات های تلگرام بسیار امن بوده و فقط به اطلاعات عمومی شما دسترسی دارند. فقط نام پروفایل و شناسه پروفایل شما در اختیار ربات قرار خواهد گرفت. حتی ربات در صورتی قابلیت دسترسی به شماره تلفن و مکان جغرافیایی شما را دارد که خودتان مجوز این کار را به ربات بدهید. تلگرام اطلاعات خصوصی شما را به هیچ وجه در اختیار ربات ها قرار نمی دهد و این موضوع را با مرور اطلاعات صفحه مربوط به API ربات ها می توانید دریابید.

ربات های تلگرامی انتهای نامشان با bot تمام می شود مانند PollBot، و به دو صورت قابل دسترسی هستند، با قرار دادن حرف @ قبل از نام ربات مانند @PollBot یا اینکه نام ربات را بعد از لینک https://telegram.me/ بصورت https://telegram.me/PollBot  بنویسید.

در هر صورت بوت ها نقش مهمی را در آینده ما ایفا خواهند کرد و کسب و کارهای مختلف باید با این پیشرفت و دگرگونی به سرعت هماهنگ شوند تا از قافله پرشتاب تجارت جهانی عقب نمانند. اگر صاحب رستوران، هتل، فروشگاه، شرکت و یا هر تجارت دیگری هستید فرصت را از دست ندهید و به سرعت وارد این حوزه شوید تا برگ برنده را در اختیار داشته باشید.